October 22, 2020

2019/2020 AVSL Results

2019/2020 AVSL Results

Coburg Harriers competes each summer in the Athletics Victoria Shield League (AVSL)

AVSL Round 1, Moonee Valley Athletics Track, Aberfeldie, Saturday 5 October 2019

A good start to the AVSL season for the Coburg Harriers team with a very creditable club score of 7,167 placing us in 5th on the Division 4 Ladder.

A big welcome to new members hitting the track Artemis Volou, Ashlee Gaddes and Laura Perez and welcome back to Victoria Haritos, Tracy Colbert, Jenny Blair, Jay Blake, Aidan Blair, Matthew Blair, Tim Erickson and Phil Curtain.

Female Open  200m           Artemis Volou       33.96 (0.1)
                            Ashlee Gaddes       32.31 (0.1)
             800m           Artemis Volou       3:27.0h
                            Ashlee Gaddes       2:57.1h
                            Laura Perez         2:44.3h
             3000m          Ashlee Gaddes
                            Laura Perez         11:56.1h 
Female 40+   200m           Victoria Haritos    34.2h (0.5) 
             800m           Tracy Colbert       3:22.7h
             3000m          Tracy Colbert       14:56.5h 
             2000m Steeple  Victoria Haritos    12:15.1h 
             Hammer         Tracy Colbert       17.14m
                            Jenny Blair         15.77m 
             High Jump      Victoria Haritos    1.05m 
             Shot Put       Tracy Colbert       6.01m
                            Victoria Haritos    6.17m
                            Jenny Blair         5.65m
Male Open    200m           Jay Blake           25.38 (+0.0)
                            Aidan Blair         31.25 (-0.8)
             Hammer         Matthew Blair       16.77m
                            Aidan Blair         18.75m 
             High Jump      Matthew Blair       1.40m
                            Aidan Blair         1.35m 
             Shot Put       Matthew Blair       8.32m
                            Aidan Blair         8.07m 
             Triple Jump    Matthew Blair       8.68m
                            Aidan Blair         9.24m 
Male 40+     3000m Walk     Timothy Erickson    17:22.5h 
             Hammer         Phil Curtain        22.24m

AVSL Round 2, Tom Kelly Athletics Track, Doncaster, Saturday 12 October 2019

A big welcome to Josephine Gaisie joining us in her 1st AVSL competition.  Highlights and some outstanding performances and points earned

  • Tim Erickson, 3000m Walk 17min 17sec 492 Points
  • Phil Curtain, Javelin, 29.56m 469 Points
  • Dave Woods, 400m Run 59.14sec 429 Points
  • Niamh Tabit, 1500m Run 4min 43sec 286 Points
Grade  Discipline   Distance   Name                Performance  Points
FOP    Run           100       Artemis Volou       15.90        184
FOP    Run           100       Ashlee Gaddes       15.63        188
FOP    Run           100       Josephine Gaisie    16.43        176
FOP    Run           400       Josephine Gaisie    80.30        171
FOP    Run          1500       Ashlee Gaddes       6:08.0h      195
FOP    Long Jump               Artemis Volou       3.19m        161
FOP    Long Jump               Josephine Gaisie    2.80m        135
F16    Run          1500       Niamh Tabit         5:43.8h      286
F40    Run           100       Victoria Haritos    18.31        200
F40    Discus                  Victoria Haritos    11.31m       216
F40    Discus                  Jenny Blair         14.66m       278
F40    Javelin                 Victoria Haritos    8.91m        192
F40    Long Jump               Victoria Haritos    2.26m        152
F40    Triple Jump             Jenny Blair         5.03m        132
MOP    Run           100       Jay Blake           12.71        255
MOP    Run           400       Jay Blake           57.36        291
MOP    Discus                  Aidan Blair         20.14m       227
MOP    Hammer                  Aidan Blair         18.18m       197
MOP    High Jump               Aidan Blair         1.40m        200
MOP    Triple Jump             Aidan Blair         8.24m        160
M40    Run           400       David Woods         59.14        429
M40    Walk         3000       Timothy Erickson    17:17.9h     492
M40    Discus                  Phil Curtain        22.46m       366
M40    Javelin                 Phil Curtain        29.56m       469

NB Provisional Results we have Jenny’s Hammer Throw performance to be included

AVSL Round 3, Moonee Valley Athletics Track, Aberfeldie, Saturday 19 October 2019

A big welcome to Charlotte Gray joining our junior team for her first great 800m run. Well done Charlotte. Another solid Harriers team result given the conditions. Outstanding team performance from our throws coach Phil Curtain, putting theory into practice with 892 team points from his Hammer and Shot Put, closely followed by Amira Tabir with 883 points from her 800m and 3000m. Third best was Victoria Haritos with 777 points from her 3 events, Also, another great result from Tim Erickson with 11min 26sec in the 2k Walk and 489 valuable points.

A huge thanks to our Club Helpers who were out in the cold wind and rain all afternoon. Frank Bradley, Chris Harrap, David Cogan, Phil Curtain and Jenny Blair.

Grade  Discipline  Distane  Name               Performance  Points  Total Pts 
F16    Run         3000     Amira Tabit        11:01.7      449 
F16    Run          800     Amira Tabit        2:29.1       434     883 
F14    Run          800     Charlotte Gray     2:48.2       332 
M40    Run          200     David Woods        28.13        359 
FOP    Run          800     Emma Delaney       2:55.9       208 
FOP    Triple Jump          Emma Delaney       8.l1m        180     388 
MOP    Run          200     Jay Blake          25.99        256 
F40    Shot Put             Jenny Blair        5.40m        272 
F40    Triple Jump          Jenny Blair        4.91m        128 
F40    Hammer               Jenny Blair        15.55m       229     629
M40    Shot Put             Kenneth Carter     6.20m        389 
FOP    Run         5000     Laura Perez        20:48.0      291 
FOP    Run 200              Laura Perez        34.99        168 
FOP    Run 800              Laura Perez        2:43.3       267     726 
M40    Hammer               Phil Curtain       22.53m       423 
M40    Shot Put             Phil Curtain       8.53m        469 
M40    Walk        2000     Tim Erickson       11:26.8      489     489 
F40    Run          800     Victoria Haritos   3:51.7       180 
F40    Run          200     Victoria Haritos   39.81        191 
F40    Shot Put             Victoria Haritos   6.53m        406     777 
Team Total                                                 6120 

AVSL Round 4, Tom Kelly Athletics Track, Doncaster, Saturday 9th November 2019

An outstanding result for Coburg Harriers in the AVSL Relay round with our best result for the season, 2nd position in Division 4. A big thanks to everyone who contributed with extra events on a cold and sometimes wet day. Great fun and a great atmosphere.

FOP  Relay 800          Coburg    02:15.7     640
FOP  Relay 1600         Coburg    05:34.7     496
FOP  Relay 1600         Coburg    06:27.5     360
FOP  Relay 3000         Coburg    11:13.3     528
F16  Relay 800          Coburg    02:08.7    1000
F16  Relay 1600         Coburg    05:17.8     718
F16  Relay 3000         Coburg    10:09.3     858
F40  Relay 3000         Coburg    14:59.0     318
MOP  Relay 400          Coburg    52.91       928
FOP  Relay 400          Coburg    61.65       764
MOP  Relay 800          Coburg    01:55.8     732
MOP  Relay 1600         Coburg    05:25.5     366
MOP  Relay 1600         Coburg    04:55.6     432
MOP  Relay 3000         Coburg    10:33.9     378
MOP  Relay 3000         Coburg    10:20.3     390
M40  Relay 1600         Coburg    05:48.4     358
M40  Relay 3000         Coburg    13:56.6     360
XOP  Relay 1600         Coburg    05:09.9     648
XOP  Relay 1600         Coburg    04:20.3    1336
XOP  Relay 3200 Walk    Coburg    21:47.9     752

MOP  High Jump   Aidan Blair          1.25m   150
MOP  Javelin     Aidan Blair         23.09m   221
MOP  Long Jump   Aidan Blair          DNS       0
MOP  Shot Put    Aidan Blair          7.92m   304
FOP  Shot Put    Ashlee Gaddes        5.83m   172
M40  Shot Put    Brian Delaney        5.10m   269
F40  Javelin     Jenny Blair          8.86m   170
F40  Long Jump   Jenny Blair          1.74m     0
F40  Shot Put    Jenny Blair          5.47m   279
F16  Javelin     Larrissa Haifa                 0
F16  Long Jump   Larrissa Haifa       3.97m   321
F16  Shot Put    Larrissa Haifa       7.06m   322
FOP  Shot Put    Laura Perez          6.42m   198
MOP  High Jump   Matthew Blair        1.40m   200
MOP  Javelin     Matthew Blair       20.37m   189
MOP  Long Jump   Matthew Blair        4.00m   173
MOP  Shot Put    Matthew Blair        8.55m   348
M40  Javelin     Phil Curtain        28.80m   462
M40  Long Jump   Phil Curtain                   0
M40  Shot Put    Phil Curtain         8.42m   465
F40  Javelin     Tracy Colbert        9.25m   177
F40  Shot Put    Tracy Colbert        5.41m   273
F40  Javelin     Victoria Haritos    10.42m   231
F40  Long Jump   Victoria Haritos     2.24m   150
F40  Shot Put    Victoria Haritos     5.40m   318
F16  High Jump   Yifen Soukaseun      1.40m   367
F16  Javelin     Yifen Soukaseun     24.01m   425
F16  Shot Put    Yifen Soukaseun      7.74m   368

AVSL Round 5, Tom Kelly Athletics Track, Aberfeldie, Saturday 16th November 2019

A big welcome to Holly Robertson with her first competition with Coburg Harriers, starring in the Triple jump and 4 x 100m relay. Another good team performance, given a few absentees due to injury and travel. Potentially a 6th place finish after adjusted results. Some of the highlights of the round were

Yifen Soukaseun, Shot Put 8.31metres with 402 points and High Jump 1.45metres 400 points.
Phil Curtain, Shot Put 8.90metres 480 points,
Tracy Colbert, Shot Put 6.25metres 345 points.

FOP    200m          Emma Delaney       33.93 (-1.8)
                     Josephine Gaisie   34.16
       800m          Emma Delaney       2:53.8h
                     Laura Perez        2:37.1h
                     Josephine Gaisie   3:00.3h
       High Jump     Emma Delaney       1.25m
       Triple Jump   Emma Delaney       8.58m
F20    Triple Jump   Holly Robertson    NM
F18    200m          Isabelle Raines    29.35 (-1.5)
       800m          Isabelle Raines    2:43.4h
F16    High Jump     Yifen Soukaseun    1.45m
       Shot Put      Larrissa Haifa     7.05m
                     Yifen Soukaseun    8.31m
F40    800m          Tracy Colbert      3:30.8h
       Hammer        Tracy Colbert      15.43m
                     Jenny Blair        15.14m
       Shot Put      Tracy Colbert      6.25m
                     Jenny Blair        5.85m
       Triple Jump   Jenny Blair        5.34m 
MOP    200m          Thomas Robertson   29.39 (+0.0)
       800m          Thomas Robertson   2:45.2h
       Hammer        Matthew Blair      17.23m
                     Aidan Blair        18.20m
       High Jump     Matthew Blair      1.55m
                     Aidan Blair        1.40m
       Shot Put      Matthew Blair      7.88m
                     Aidan Blair        7.86m
       Triple Jump   Matthew Blair      8.28m
                     Aidan Blair        8.95m
M40    Hammer:       Phil Curtain       22.57m
       Shot Put      Phil Curtain       8.90m
                     Kenneth Carter     6.45m

A big thank you to all our Club helpers at the Shot Put and Relay change over.
– Kristy Mahoney, Yolanda Shaw, Phil Curtain, Tom Robertson, Kham Soukaseun. Tony Kendal

Victorian 5000m Championships, Box Hill Athletics Track, Thursday 14 November 2019

Well done Harriers competing in the AV 5000m Track Championship

Pritchard, Eric     16:41.31  PB
Tabit, Javier       16:48.99
Tabit, Niamh        17:38.75
Tabit, Amira        18:32.23

AVSL Round 6, Meadowglen, Saturday 30th November 2019

A cool and sometimes wet afternoon saw the Harriers heading to Meadowglen and Ballarat for round 6 of AVSL competition.
Some of the outstanding performances were:-

Yifen Soukaseun with a PB in the Discus of 21.39m and 401 Points
Laura Perez with 5min 23sec in the 1500m
Isabelle Raines with a great 400m in 65.13sec.
Coach Phil Curtain leading by example again with a 31.88m Javelin throw, claiming a Club age group record.

And how about Team Blair, heading to sunny Ballarat to complete 11 events and accumulate a massive 2092 points for the Harriers team. Great work Jenny, Aiden and Matthew.

FOP     100m:         Josephine Gaisie   15.47 (-3.7)
        400m:         Artemis Volou      84.39
                      Laura Perez        72.74 
        1500m:        Artemis Volou      6:47.7h
                      Laura Perez        5:23.1h
F18     100m:         Isabelle Raines    14.18 (-0.1)
        400m:         Isabelle Raines    65.13
F16     Discus:       Yifen Soukaseun    22.96m
        Javelin:      Yifen Soukaseun    21.39m
F40     1500m:        Tracy Colbert      7:05.2h
        Discus:       Tracy Colbert      13.82m 
                      Jenny Blair        11.26m 
        Hammer:       Jenny Blair        16.95m
        Javelin:      Tracy Colbert      8.52m 
        Triple Jump:  Jenny Blair        5.22m
MOP     100m:         Thomas Robertson   14.84
        400m:         Thomas Robertson   69.62
        Discus:       Matthew Blair      18.97m
Aidan Blair 18.82m
        Hammer:       Matthew Blair      16.45m
                      Aidan Blair        17.76m
        High Jump:    Matthew Blair      1.45m
                      Aidan Blair        1.40m
        Triple Jump:  Matthew Blair      8.86m
                      Aidan Blair        8.51m
M40     Discus:       Phil Curtain      19.14m
        Javelin:      Phil Curtain      31.88m

Zatopek 10, Graded 10,000m Track Races. Aberfeldie Athletics Track, Wednesday 4th December

Great 10k Track runs from Coburg Harriers athletes Eric Pritchard, Dan McKay and Laura Perez on Wednesday 4th December on the Aberfeldie track in slightly windy conditions with 3 heats of around 40 runners.

Dan and Laura were in the 1st heat, both set out together at a quick sub 4 minute k pace, Dan held on and finished strong with a 39.45 PB, Laura’s quick early pace caught up with her mid race and she held on well to finish with a commendable 43.08.

Eric was in the 2nd heat and after sharing the lead for the 1st half of the race dropped back into the pack but maintained his very consistent lap pace finishing with a massive 40 second PB in 35.28.

AVSL Round 7, Nitro Twilight, Doncaster, Friday 13th December

Great team result with an outstanding 5th place ladder finish for our AVSL twilight Nitro Round on Friday 13th December. Highlights included

Yifen Soukaseun with 1,098 points for 3 events High Jump, Javelin and Shot Put.
Isabelle Raines with 974 points for 3 events 60m, 600m and Long Jump.
And once again Team Blair with a total of 2641 points including Jenny, Matthew and Aidan all earning bonus points.

FOP       60m:          Artemis Volou        09.65
                        Josephine Gaisie     09.09
          600m:         Artemis Volou        2:18.8h
                        Ashlee Gaddes        1:56.8h
          Mile:         Artemis Volou        7:29.4h
                        Ashlee Gaddes        6:23.8h
          Long Jump:    Artemis Volou        3.34m
F18       60m:          Isabelle Raines      09.00
          600m:         Isabelle Raines      1:53.5h
          Long Jump:    Isabelle Raines      3.88m
F16       High Jump:    Yifen Soukaseun      1.35m
          Javelin:      Yifen Soukaseun      18.54m
          Shot Put:     Yifen Soukaseun      8.36m
F40       600m:         Tracy Colbert        2:31.8h
          Mile:         Tracy Colbert        7:47.2h
          Javelin:      Tracy Colbert        9.48m
                        Jenny Blair          12.60m
          Long Jump:    Jenny Blair          1.99m
          Shot Put:     Tracy Colbert        5.61m
                        Jenny Blair          5.80m
MOP       60m:          Matthew Blair        08.86
                        Jay Blake            08.16
                        Aidan Blair          09.36
          600m:         Jay Blake            1:37.8h
          Mile:         Thomas Robertson     5:52.7h
          High Jump:    Matthew Blair        1.40m
                        Aidan Blair          1.35m
          Javelin:      Matthew Blair        20.70
                        Aidan Blair          25.37m
          Long Jump:    Matthew Blair        4.45m
                        Aidan Blair          3.96m
          Shot Put:     Matthew Blair        7.78m
                        Aidan Blair          7.63m
M40       600m:         Brian Delaney        2:27.8h
          Javelin:      Phil Curtain         29.00m
          Shot Put:     Brian Delaney        5.47m
                        Phil Curtain         8.74m
XOP       4x100m:       Coburg (Jay Blake, Josephine Gaisie, Thomas Robertson, Isabelle Raines) 56.12
          2x2x400m:     Coburg (Josephine Gaisie, Thomas Robertson) 5:10.68; (Brian Delaney, Tracy Colbert) 6:45.25; (Isabelle Raines, Jay Blake) 4:45.84

AVSL Round 8. Aberfeldie, Saturday 21 December 2019

A great team performance resulted in over 10,000 points and fifth place. With an outstanding individual performance from David Woods doing his full quota of events plus more for good measure including the 100m, 400m, 1500m, Hurdles, Discus and Long Jump. And well done Holly Robertson scoring some good points in Ballarat.

FOP        100m:              Josephine Gaisie         14.87 (-0.2)
           400m:              Josephine Gaisie         70.39
           1500m:             Ashlee Gaddes            5:48.5h
                              Laura Perez              5:28.9h
           5000m:             Laura Perez              20:10.5h
F20        Discus:            Holly Robertson          24.12m
           High Jump:         Holly Robertson          1.51m
           Triple Jump:       Holly Robertson          FOUL
F18        100m:              Isabelle Raines          14.37 (-0.1)
           400m:              Isabelle Raines          66.98
           Long Jump:         Isabelle Raines          3.91m
F16        Discus:            Yifen Soukaseun          23.34m
           Javelin:           Yifen Soukaseun          25.94m
F40        100m:              Tracy Colbert            19.45 (-0.2)
           3000m Walk:        Tracy Colbert            20:25.5h
           Discus:            Tracy Colbert            14.99m
                              Jenny Blair              11.28m
           Javelin:           Tracy Colbert            8.61m
                              Victoria Haritos         12.49m
                              Jenny Blair              12.48m
           Long Jump:         Jenny Blair              2.10m
MOP        100m:              Jay Blake                12.61 (1.4)
           400m:              Thomas Robertson         69.71
                              Jay Blake                56.71
           1500m:             Thomas Robertson         5:27.1h
           Discus:            Aidan Blair              15.73m
           Javelin:           Matthew Blair            18.45m
                              Aidan Blair              26.92m
           Long Jump:         Matthew Blair            4.62m
                              Aidan Blair              4.21m
M40        100m:              David Woods              13.48 (-0.4)
           400m:              David Woods              59.26
           1500m:             David Woods              5:11.4h
           100m Hurdles:      David Woods              22.1h (-0.1)
           3000m Walk:        Timothy Erickson         17:50.8h
           Discus:            David Woods              16.71m
                              Phil Curtain             24.71m
                              Kenneth Carter           19.35m
           Javelin:           Phil Curtain             28.20m
                              Kenneth Carter           13.37m
           Long Jump:         David Woods              3.15m

AVSL Round 9, Meadowglen, Saturday 11th January

An awesome team results for Coburg Harriers at the Meadowglen International Athletics Track on Saturday 11th January. Thanks to everyone who competed on the day and did additional events to boost out points on our important Power Play round. Coburg Harriers finished 3rd in Div 4 with 14,250 and 16 Ladder Points, by far our best regular round result for the season.

Some of the individual highlights were :

Yifen Soukaseun 4 events and 1,262 Points.
Tracy Colbert 4 events and 1,142 Points.
Matthew and Aiden Blair both with 4 events and 900+ Points.
Tim Erickson stepping up to run the 800m and 3000m after earning great points in the 3000m Walk.
Our best lineup of 800m runners for the season with Ashlee, Emma, Isabelle and Laura in the Women and Andrew, Brian, Carl, David, Eric, Michael, Tom and Tim in the Men. (including Eric’s extra dash from Cricket washout to carpark to starting lane)
And also a great 3000m lineup with Laura, Ashlee, Emma and Tracy in the Women and Andrew, Carl, David, Eric and Tim in the Men.
Thanks to Tim Erickson and Victoria Haritos for assisting with the Lap Recording.

Grade Discipline      Name                   Perf.       Points   Total
MOP   Hammer          Aidan Blair            20.53m      248
MOP   High Jump       Aidan Blair            1.35m       183
MOP   Shot Put        Aidan Blair            7.79m       293
MOP   Triple Jump     Aidan Blair            8.80m       176      900
MOP   800 Run         Andrew Constantinou    2:25.3h     231
MOP   3000 Run        Andrew Constantinou    11:08.8h    232      463
FOP   800 Run         Ashlee Gaddes          2:49.0h     240
FOP   3000 Run        Ashlee Gaddes          13:35.5     190
FOP   Shot Put        Ashlee Gaddes          6.70m       216      466
M40   200 Run         Brian Delaney          38.61       173
M40   800 Run         Brian Delaney          3:28.7h     185
M40   Shot Put        Brian Delaney          5.42m       308      666
M40   800 Run         Carl Kennedy           2:50.7h     211
M40   3000 Run        Carl Kennedy           12:20.4h    262      473
M40   800 Run         David Nolan            2:29.4h     293
M40   3000 Run        David Nolan            11:40.4h    277      570
FOP   800 Run         Emma Delaney           2:49.5h     238
FOP   3000 Run        Emma Delaney           13:52.6     183
FOP   Triple Jump     Emma Delaney           8.45m       191      621
MOP   800 Run         Eric Pritchard         2:25.4h     231
MOP   3000 Run        Eric Pritchard         10:07.2     328      559
F18   200 Run         Isabelle Raines        30.04       266
F18   800 Run         Isabelle Raines        2:44.8h     286      552
F40   Hammer          Jenny Blair            15.27m      222
F40   Shot Put        Jenny Blair            5.37m       269
F40   Triple Jump     Jenny Blair            5.24m       141      632
M40   Shot Put        Kenneth Carter         5.92m       360
F16   Shot Put        Larrissa Haifa         7.00m       318
F16   Triple Jump     Larrissa Haifa         8.47m       299      617
FOP   800 Run         Laura Perez            2:34.2h     318
FOP   3000 Run        Laura Perez            11:43.3     305
FOP   Shot Put        Laura Perez            4.32m       105      728
MOP   Hammer          Matthew Blair          20.47m      247
MOP   High Jump       Matthew Blair          1.50m       258
MOP   Shot Put        Matthew Blair          7.82m       296
MOP   Triple Jump     Matthew Blair          9.05m       182      983
M40   200 Run         Michael Carney         28.98       367
M40   800 Run         Michael Carney         2:43.7h     288      655
M40   Hammer          Phil Curtain           23.86m      434
M40   Shot Put        Phil Curtain           8.61m       471      905 
MOP   200 Run         Thomas Robertson       30.14       172
MOP   800 Run         Thomas Robertson       2:35.8h     192      364
M40   800 Run         Timothy Erickson       3:31.2h     183
M40   3000 Run        Timothy Erickson       15:10.3h    197
M40   3000 Walk       Timothy Erickson       17:21.5h    491      871
F40   3000 Run        Tracy Colbert          15:28.6     199
F40   3000 Walk       Tracy Colbert          19:51.5h    369
F40   Hammer          Tracy Colbert          16.36m      248
F40   Shot Put        Tracy Colbert          6.02m       326     1142
F40   Shot Put        Victoria Haritos       5.10m       290
F16   Hammer          Yifen Soukaseun        15.97m      187
F16   High Jump       Yifen Soukaseun        1.40m       367
F16   Shot Put        Yifen Soukaseun        8.47m       407
F16   Triple Jump     Yifen Soukaseun        8.49m       301     1162

AVSL Round 10, WERRIBEE (was Keilor), Saturday 18th January 2020

A good team result at Werribee with a 4th place finish in Division 4 with 8,728 points. We are now 4th on the ladder and can consolidate this position with strong performances in the final 2 rounds of competition. Individual highlights included

Larrissa Haifa with 1068 points for 3 events including a PB of 19.21 in the Javelin.
Isabelle Raines with 905 points for 3 events including a great 100m in 13.87.
Yifen Soukaseun with another Javelin PB of 28.86.
4 x 100 relay team Isabelle, Yifen, Larrissa and Josephine earning 297 points.

F16  Discus          Larrissa Haifa        22.92m     407 
F16  Javelin         Larrissa Haifa        19.21m     370 
F16  Long Jump       Larrissa Haifa        3.80m      291  1068
F16  Discus          Yifen Soukaseun       20.44m     373 
F16  Javelin         Yifen Soukaseun       28.86m     468   841
F18  100m Run        Isabelle Raines       13.87      331 
F18  400m Run        Isabelle Raines       67.91      299 
F18  Long Jump       Isabelle Raines       3.98m      275   905
F20  Triple Jump     Holly Robertson       11.01m     379 
F40  2000m Walk      Tracy Colbert         13:03.3h   390 
F40  Discus          Tracy Colbert         13.39m     243 
F40  Javelin         Tracy Colbert         9.84m      188   821
F40  Discus          Victoria Haritos      9.85m      177 
F40  Javelin         Victoria Haritos      8.98m      194   371
FOP  1500m Run       Ashlee Gaddes         5:52.1h    221 
FOP  4x100m Relay    Coburg                57.43      297 
FOP  100m Run        Josephine Gaisie      14.3       249 
FOP  400m Run        Josephine Gaisie      72.79      193   442
M40  Discus          Kenneth Carter        21.52m     349 
M40  Discus          Phil Curtain          29.24m     441 
M40  Javelin         Phil Curtain          28.21m     457   898
M40  1500m Run       Timothy Erickson      6:57.3h    191 
M40  2000m Walk      Timothy Erickson      11:54.3h   469   660
MOP  Discus          Aidan Blair           21.16m     250 
MOP  Javelin         Aidan Blair           24.39m     241 
MOP  Long Jump       Aidan Blair           4.52m      199   690
MOP  Discus          Matthew Blair         19.42m     212 
MOP  Javelin         Matthew Blair         21.22m     196 
MOP  Long Jump       Matthew Blair         4.47m      197   605
MOP  400m Run        Thomas Robertson      68.34      181

AVSL Round 11, DONCASTER, Saturday 1st February 2020

On a wet and stormy afternoon at Doncaster, competition was washed out late afternoon but with 75% events completion the points stand. We have a very good result with 9,616 points and 5th place on the day, many of these points coming from the Blair contingent at Geelong. Fourth place ladder position now looking good with all Division 4 clubs having used their Power Play. Highlights :

Good points earned by our throwers – Phil Curtain 890, Aiden Blair 714 and Ken Carter 685.
Great individual event results – Tim Erickson 2k Walk 481 points, Yifen Soukaseun Shot Put 404 Points, Tracy Colbert 2K Walk 400 Points, Laura Perez with a Season Best 800m in 2min 30sec and Ashlee Gaddes with a 3K PB of 13min 08sec.

FOP	800m Run	Ashlee Gaddes	    2:47.4h	248
FOP     3000m Run       Ashlee Gaddes       13:08.2h    201    449
FOP	800m Run	Laura Perez	    2:30.5h	350
FOP	800m Run	Josephine Gaisie    2:52.6h	223
F18	200m Run	Isabelle Raines	    29.35	297
F18	200m Run	Isabelle Raines	    2:39.2h	322    619
F16	Shot Put	Larrissa Haifa	    6.97m	316
F16	Triple Jump	Larrissa Haifa	    8.24m	280    596
F16     Shot Put        Yifen Soukaseun     8.38m       404
F16	Triple Jump	Yifen Soukaseun	    8.54m	305    709
F40	800m Run	Victoria Haritos    3:59.2h	173
F40     Shot Put        Victoria Haritos    5.82m       354    527
F40	3000m Run	Tracy Colbert	    15:12.6h	213
F40	2000m Walk	Tracy Colbert	    12:55.4h	400
F40	Hammer	        Tracy Colbert	    14.28m	199    812
F40	Javelin	        Jenny Blair	    13.31m	267
F40	Long Jump	Jenny Blair	    2.06m	122
F40	Shot Put	Jenny Blair	    5.26m	258    647
MOP	Javelin	        Matthew Blair	    18.25m	173
MOP     Long Jump       Matthew Blair       4.18m       182
MOP     Shot Put        Matthew Blair       7.86m       300    655
MOP	Javelin	        Aidan Blair	    23.42m	226
MOP	Long Jump	Aidan Blair	    4.29m	188
MOP	Shot Put	Aidan Blair	    7.87m	300    714
M40	200m Run	Brian Delaney	    40.37	160
M40     800m Run        Brian Delaney       3:31.4h     183
M40     Shot Put        Brian Delaney       5.74m       341    684
M40	200m Run	David Woods	    27.75	383
M40	800m Run	Tim Erickson	    3:22.3h	192
M40	2000m Walk	Tim Erickson	    11:38.4h	481    673
M40	Hammer	        Phil Curtain	    21.37m	413  
M40     Shot Put        Phil Curtain        8.79m       477    890
M40	Hammer	        Kenneth Carter	    15.60m	321
M40	Shot Put	Kenneth Carter	    5.96m	364    685

AVSL Round 12 (Final Round), ABERFELDIE, Saturday 8th February 2020

A strong finish to our AVSL season with 8,376 points and 6th place for the round, assuring us 4th place overall in Division 4, just missing out on the 3rd place playoff finals. We see big potential to get into that 3rd place playoff position next season.
Well done Isabelle Rains, Tracy Colbert and Phil Curtain who each competed in multiple events and all scoring 800+ points.
Great individual event highlights from Phil Curtain with a season-best Javelin throw of 33.26m, David Woods with 2min.20sec for 800m and Josephine Gaisie with a season-best 400m of 68.53sec.

FOP	100m Run	Laura Perez   	DNS	0	
F16	Discus	        Larrissa Haifa  	23.67m  	412	
F16	Javelin	        Larrissa Haifa  	18.90m  	365	777
F16	Discus	        Yifen Soukaseun   	10.70m  	160	
F16	Javelin	        Yifen Soukaseun	        27.91m  	460	620
F18	100m Run	Isabelle Raines	        14.05   	306	
F18	400m Run	Isabelle Raines	        67.12   	316	
F18	Long Jump	Isabelle Raines	        3.26m   	184	806
F40	Discus	        Jenny Blair	        13.80m  	254	
F40	Javelin   	Jenny Blair	        12.78m  	254	
F40	Long Jump	Jenny Blair	        2.00m   	117	625
F40	1500m Run	Tracy Colbert	        6:57.8h  	224	
F40	400m Run	Tracy Colbert	        1:32.0  	186	
F40	Discus  	Tracy Colbert	        12.38m  	214	
F40	Javelin  	Tracy Colbert	        9.74m   	186	810
F40	100m Run	Victoria Haritos	18.35   	199	
F40	Discus  	Victoria Haritos	10.72m   	198	
F40	Javelin  	Victoria Haritos	9.67m   	211	
F40	Long Jump	Victoria Haritos	2.29m   	155	763
FOP	800m Relay	Coburg 	                2:03.9   	211	
FOP	100m Run	Josephine Gaisie	14.43   	238	
FOP	400m Run	Josephine Gaisie	68.53   	233	471
FOP	400m Run	Laura Perez	        71.99   	195	
M40	800m Run	David Woods	        2:20.9h   	431	
M40	Javelin 	Kenneth Carter	        12.39m   	190	
M40	Discus  	Phil Curtain	        23.02m   	376	
M40	Javelin  	Phil Curtain	        33.26m   	501	877
MOP	Discus  	Aidan Blair	        22.97m   	290	
MOP	Javelin  	Aidan Blair	        26.81m   	277	
MOP	Long Jump	Aidan Blair	        4.40m   	193	760
MOP	Discus  	Matthew Blair	        21.87m   	266	
MOP	Javelin  	Matthew Blair	        22.24m   	208	
MOP	Long Jump	Matthew Blair           4.61m   	210	684
MOP	200m Run	Thomas Robertson	31.88   	156

Summer Season Presentations

We got together on Zoom in late April to reveal our 2019_2020 AVSL Summer Season Award winners.

Our initial awards were to our dedicated volunteer helpers during the Summer Season, at AVSL competition and AV Championships. Each of our volunteers received a certificate of appreciation and a gift voucher.

Our Trophy Winners were then unveiled – champions all!

Finally, we announced the Cullen Cup winners, for those athletes who accumulated the most points in 5 different track and field events during the season.

Volunteer Help Awards       Chris Harrap, Frank Bradley, Yolanda Shaw, Kristy Mahony 
                            Reu Villegas, Tracy Colbert, Dave Cogan, Mark Burns
Women Open Sprints & Jumps  Josephine Gaisie   Good points in 100m and 400m
Women Open Middle Distance  Laura Perez        Consistantly scoring 300+ in 800, 1500, 3000m and 5000 runs
Women 50+ Throws            Jenny Blair        Regularly scoring 600+ Points per round in Throws / Jumps
Women 50+ All Rounder       Tracy Colbert      Team Athlete with 3 or 4 events per week and 1000+ points
Women U18 Sprints & Jumps   Isabelle Raines    Continued improvement with 300+ points in 100m, 200m, 400m, Also 800m and Jumps
Men 50+ Middle Distance     David Woods        Great times, with a sub 60sec 400 and 2.20 for 800 
Men 60+ Walks               Tim Erickson       2nd best individual point scorer (3000m walk, 491 points, time 17.21)
Men Open Throws             Aidan Blair        Multiple Throws, Jumps and Track events
Men Open Jumps              Matthew Blair      Long, Triple and High jump specialist, 4 events per round, 983 pts in round 9
AV U15 1500m Champion       Niamh Tabit        Awesome track performances - 17.38 in 5000m Champs and 1st in 1500m with 4.40
Women Junior Throws         Yifen Soukaseun    Outstanding in Jumps and Throws, with 1168 points from 4 events in Round 9
Daryl Thomsson Award        Larrissa Haifa     Great improvement in Discus, Javelin and Shotput (412 point Discus)

Cullen Cup: Senior          Phil Curtin 
Cullen Cup: Junior          Yifen Soukaseun